Struny gitarowe

Struny gitarowe, to bardzo ważny element konstrukcji każdej gitary. Są one niezbędne do tego, aby móc wydobyć ze sprzętu odpowiednio brzmiące dźwięki, składające się na całość utworu muzycznego. Struny ulegają eksploatacji, dlatego można bez problemu je znaleźć w sprzedaży i je wymieniać na nowe. Wówczas, kiedy stare struny nie spełniają już odpowiednio swojej roli albo zostały zerwane.

Struny gitarowe są dopasowywane pieczołowicie do rodzaju konkretnej gitary. Na rynku możemy odnaleźć struny gitarowe do gitary elektrycznej, klasycznej, akustycznej czy basowej. Rodzaj strun przeznaczonych do gitar umożliwia uzyskanie konkretnego brzmienia, w tonach niższych i wyższych. Warto pamiętać o tym, że to struny wpływają bezpośrednio na brzmienia danej gitary i bez nich nie można byłoby oddać się pasji muzycznej, gitarowemu szaleństwu.

Rodzaje strun gitarowych

Pośród dostępnych na rynku strun gitarowych odnajdziemy bez trudu propozycje strun:
– nylonowych,
– metalowych.

Jakie można zauważyć różnice pomiędzy tymi dwoma gatunkami strun do gitar? Otóż bardzo duże. Zarówno w brzmieniu gitar, komforcie gry na instrumentach muzycznych, ich dźwięczności, możliwościach danej gitary. Struny nylonowe to rodzaj strun charakteryzujących się tym, że spisują się idealnie podczas pierwszych nauk gry na gitarze. Są przeznaczone do klasycznych typów gitar i takie struny nazwy nylonowej umożliwiają uzyskanie bardziej delikatnego, ciepłego, łagodnego, miękkiego brzmienia. Dla osób początkujących, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z gitarą będzie to z całą pewnością lepsza opcja, tak samo, jak dla tych osób, które uwielbiają grać na gitarze hobbistycznie, w tym dla rodziny oraz znajomych. Struny gitarowe metalowe natomiast wybierane są już przez profesjonalnych muzyków. Wykorzystywane przede wszystkim w gitarach elektrycznych, basowych oraz akustycznych.

Czy struny metalowe, to dobry wybór?

Struny nazwy metalowej mają swój potencjał. Sprawiają, że brzmienie gitary jest mocne, silne, donośne, a drewno, z którego została wyprodukowana dana gitara wpada w większe drżenie. Struny metalowe są dostępne standardowo w rozmiarach dziesięć – czterdzieści osiem, w tak zwanych dziesiątkach. Z kolei struny gitarowe nylonowe możemy ustawić mocniej, o mocniejszym naciągu lub słabiej, w zależności od tego, jakie docelowo brzmienie chcemy zyskać. Pomimo tego, że gitary ze strunami nylonowymi, to spokojniejsza wersja brzmienia, to można z nich wydobyć wiele.

Redakcja