Opiekunka poszukiwana

Bycie rodzicem to powołanie i misja. Jednak nie zawsze rodzice mają możliwość pozostania z dziećmi do momentu kiedy pójdą one do szkoły. Część decyduje się na wysłanie dziecka do placówki zbiorczej opieki, jednak duża grupa rodziców preferuje opiekę bezpośrednią świadczoną przez nianię. Jak wybrać odpowiednią osobę i wycenić jej pracę?

Wybór niani

Niania powinna być dobrą ciocią, która przejmuje obowiązki wychowawcze rodziców na czas kiedy oni pracują lub zajmują się innymi sprawami. Kiedyś w głównej mierze funkcje niani pełniły właśnie ciocie i babcie. Aktualnie jest to pełnoetatowa praca, bardzo wymagająca i trudna. Także rodzice poszukujący odpowiedniej osoby na to stanowisko mają niemały problem z wyborem kandydatki lub kandydata, bo także mężczyźni świadczą usługi opieki nad dziećmi.

Oczywiście można zatrudnić pierwszą, lepszą osobę odpowiadającą na ogłoszenie, ale warto pamiętać, że osobie takiej powierza się nie tylko dostęp do domu lub mieszkania, ale przede wszystkim pieczę nad bezpieczeństwem i rozwojem swojego dziecka. Dobra niania jest w tym przypadku pracownikiem bardzo poszukiwanym, a nawet polecanym przez rodziców, którzy kończą współpracę z godną zaufania osobą. Często zaufana opiekunka do dziecka przejmowana jest przez członków rodziny i znajomych dla ich dzieci. Wykształcone i empatyczne osoby na tym stanowisku praktycznie nie bywają bezrobotne. Nie mając jednak tego typu osoby przeprowadzając rekrutację warto dopytać o kursy pierwszej pomocy, umiejętności manualne czy doświadczenia i referencje od innych rodziców. To bardzo pomoże przy wyborze odpowiedniej dla nas osoby. Nie bez znaczenia jest także akceptacja dziecka.

Stawka opiekunki do dziecka

Za pracę należy się wynagrodzenie – jednak specyfika zawodu, jakim jest niania powoduje, że jej usługi bardzo trudno wycenić. Stawka opiekunki do dziecka różni się w zależności od wielkości miasta, od zakresu usług świadczonych przez nianię, poprzez formę wyżywienia aż do jej doświadczenia w pracy. Ludzie są skłonni zapłacić więcej za nianię z doświadczeniem i wykształceniem kierunkowym. Już dłuższy czas takie osoby zarabiają sporo więcej niż najniższa krajowa. Jeśli niani ma także ugotować dziecku obiad, a nie tylko odgrzać to także stawka opiekunki do dziecka wzrasta. Minęły już czasy gdy był to zawód mało opłacalny. Aktualnie stawka opiekunki do dziecka wzrosła, ale przełożyło się to na wymierny wzrost wymagań wobec takiej osoby – zadania powinny być rozwijające, często poszukuje się opiekunek władających językiem obcym.

Redakcja