Jak stosować czystek lekarski?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się czystek zastosowanie tej rośliny jest szerokie. Na wstępie warto zaznaczyć, że czystek zawiera dużo polifenoli, czyli substancji, które są w stanie zneutralizować wolne rodniki. Dzięki temu zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze oraz hamuje rozwój stanów zapalnych.

Co to czystek lekarski?

Bez wątpienia czystek lekarski sprawdzi się doskonale w okresie przeziębień. Czystek to niewysoki krzew z białymi lub różowymi kwiatkami. Dawniej był nazywany różą skalną, ponieważ dziko rośnie na skalistym podłożu. Warto też dodać, że pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Nie wszyscy mają świadomość, że w starożytności uzyskiwano z niego ladanum, czyli miękką oraz lepką żywicę. Taka żywica stosowana była głównie przy chorobach dróg oddechowych, a także przeciwko biegunce. Czystek właściwości lecznicze są bardzo cenione w medycynie naturalnej. Roślina pomaga oczyścić ciało z metali ciężkich oraz toksyn. Zapobiega pojawianiu się zmarszczek, poprawia kondycję skóry, a także pomaga pozbyć się raz na zawsze trądziku. Czystek blokuje też utlenianie się złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu miażdżycy. Zapobiega również chorobie niedokrwiennej serca, ponieważ rozpuszcza zatory i zakrzepy w naczyniach krwionośnych.

Jakie właściwości ma czystek?

Czystek pomaga też chronić zwierzęta domowe oraz ludzi przed komarami oraz kleszczami. Należy przyznać rację, że najbardziej popularną formą użycia czystka jest napar. Warto poświęcić trochę czasu, żeby wybrać odpowiedni susz. Nieco bardziej gorzki smak napoju można otrzymać, jeśli susz oprócz liści zawiera też zmielone łodygi. Warto również spojrzeć, czy czystek pochodzi z kontrolowanych upraw, które są oznakowane napisem BIO. Można także kupić czystek w saszetkach do ekspresowego parzenia, ale należy pamiętać, że jest to najtańsza i najmniej szlachetna wersja tej rośliny. W czasie infekcji górnych dróg oddechowych ulgę mogą przynieść inhalacje z czystka. Żeby przygotować taką inhalację potrzebujesz miseczki z gorącą wodą, do której wkładasz 2 torebki czystka. Następnie pochylasz się nad miseczką i owijasz głowę ręcznikiem, żeby para nie uciekała znad miski. Później wystarczy wdychać gorące powietrze aż do wystygnięcia wody. Jeśli nie wypijesz całego naparu to nie wylewaj go, ponieważ możesz go użyć potem do płukania jamy ustnej.

Redakcja