Jak wygląda wizyta w gabinecie urologa?

Urologia taka dziedzina medycyny, która dotyczy najintymniejszych sfer każdego człowieka. Często wizyty w gabinecie urologa wywołują dyskomfort i zawstydzenie, dlatego pacjenci zwlekają do ostatniej chwili, pomimo ostrych dolegliwości. Tymczasem nieleczone choroby układu moczowo-płciowego mogą mieć zgubne skutki.

Jakimi chorobami zajmuje się urologia?

Lekarz urolog zajmuje się leczeniem chorób zewnętrznych narządów płciowych, takich jak stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo, załupek oraz stanami zapalnymi narządów płciowych męskich i żeńskich. Diagnozuje również stany zapalne dróg moczowych, zaburzenia pracy pęcherza, krwiomocz, kamicę nerkową, zaburzenia erekcji, żylaki powrózka nasiennego, torbiele nerek i wszelkie nowotwory, które dotyczą układu moczowo-płciowego.

Kiedy zgłosić się do urologa?

Do lekarza, który specjalizuje się w urologii, powinna zgłosić się każda osoba, która ma problem z nietrzymaniem moczu, odczuwa ból oddając mocz, ma różne bóle lub obrzęki jąder albo ból po urazie w okolicy podbrzusza, a także obrzęki nóg.

Jak wygląda wizyta w gabinecie urologicznym?

Każda osoba, która wybiera się do lekarza urologa, nie powinna zapomnieć o higienie osobistej, umyć się i założyć czystą bieliznę. Na pierwszą wizytę należy wziąć ze sobą najnowsze wyniki badań krwi, moczu, prześwietlenia USG oraz spis leków, które przyjmuje się na stałe lub niedawno skończyło się zażywać. Można także spisać wszelkie dolegliwości, ich częstotliwość i natężenie, a także przyczyny.
Na początku wizyty urolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Im więcej zdobędzie informacji, tym szybciej i dokładniej lekarz zdiagnozuje problem.

Urolog – jakie badania wykonuje?

Badania, jakie wykona urolog, będą zależne od problemu, z jakim się zgłosi pacjent. Każdy, kto ma problemy z prostatą, zostanie poddany badaniu per rectum, przez odbyt. Natomiast u kobiet badanie zwykle polega na badaniu palpacyjnym podbrzusza, ujścia cewki moczowej oraz okolic lędźwiowych. Lekarz wykonuje często również badania USG, do którego pacjent powinien mieć wypełniony pęcherz.
Do lekarza urologa potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Natomiast podczas wizyty prywatnej skierowanie nie jest wymagane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Redakcja