Jak wybrać półkolonie dla dzieci?

Półkolonie są zajęciami organizowanymi od poniedziałku do piątku, w okresie wakacji bądź też ferii zimowych. To forma wypoczynku dla dzieci, która odbywa się w miejscu ich zamieszkania. Na co zwracać szczególną uwagę podczas kierowania dzieci na półkolonie?

Tematyka i forma zajęć na półkoloniach

Tematyka półkolonii jest zależna od osób, które je prowadzą. Mogą to być półkolonie sportowe, artystyczne, a nawet techniczne. Niejednokrotnie zdarza się także, że ta forma wypoczynku nie posiada żadnego motywu przewodniego i każdy dzień jest pełen różnego rodzaju zabaw. Do obowiązku rodziców należy sprawdzenie czy dziecko nie będzie się podczas tych zajęć nudziło. Ważne jest, by brało udział w półkoloniach w sposób niewymuszony, by wyczekiwało kolejnych zajęć. Najlepszym dowodem na to, że dziecku się podoba jest to, że często opowiada ono co było organizowane w danym dniu i jak się bawiło. Bardzo dobrze jest jeżeli podczas półkolonii istnieje równowaga pomiędzy zajęciami na powietrzu, a tymi, które przeprowadza się w budynku. Konieczne są spacery, wyjścia na boisko czy plac zabaw. Ważne są również zajęcia artystyczne, gry i zabawy integracyjne, dzięki którym dziecko może lepiej poznać rówieśników.

Kwestia wyżywienia

Wyżywienie na półkoloniach jest sprawą bardzo ważną. Dziecko spędza poza domem około ośmiu godzin, więc musi mieć w tym czasie zapewnione kilka posiłków. Warto więc zwrócić uwagę czy organizatorzy półkolonii umożliwiają zjedzenie drugiego śniadania, obiadu i podwieczorku. Ponadto dobrze jest zerknąć w menu, jakie będzie serwowane. Dzieci mają bowiem swoje preferencje i gusty, więc należy ustalić z organizatorem półkolonii czy możliwe są drobne modyfikacje w posiłkach. Ważne jest także, by w menu półkolonii dbano o dzieci, które nie tolerują laktozy bądź np. nie jedzą mięsa.

Opiekunowie półkolonii

Bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie komu oddajemy dziecko pod opiekę. Musi to być dobrana kadra, która odpowiednio zajmie się dzieckiem. Wszelkiego rodzaju kolonie muszą być zgłoszone do MEN i to należy sprawdzić przed wysłaniem dziecka na tę formę wypoczynku. Opiekun powinien zaś posiadać kurs wychowawcy kolonijnego oraz być osobą niekaraną. Nad całym wydarzeniem powinien zaś czuwać odpowiednio wykwalifikowany kierownik.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju

Redakcja