Przez Azjatów jest spożywany kilka razy w tygodniu. Stanowi nie tylko świetne uzupełnienie diety, ale jest przede wszystkim ceniony ze względu na niesłychane właściwości lecznicze. Mowa o korzeniu kudzu, nieco tajemniczej roślinie porastającej wiele regionów świata.
Najsilniejsza roślina świata
Być może to eufemizm i spore przerysowanie potęgi korzenia kudzu, jednakże rdzenni mieszkańcy Oceanii i Japonii zwykli tak określać tę tajemniczą roślinę. Ekspansywny gatunek porasta brzegi rzek, łatwo adaptuje się do nowych warunków. Jest uporczywy i trudny w wyplenieniu. Szybko rośnie, porasta parkingi, place. Znajduje się tam, gdzie żadna roślina nie chciałaby wegetować. Te czynniki spowodowały, że korzeń kudzu został nazwany chwastem i był szeroko tępiony w Ameryce Północnej, do której został zawleczony zza wielkiej wody. Początkowo miał on porastać przyrzeczne wały w celu ich wzmocnienia. Amerykanie zachęceni sprowadzeniem „najsilniejszej rośliny świata” zdawali sobie sprawę, że jest ona niesamowicie odporna na czynniki zewnętrzne.
Tradycyjne zastosowanie kudzu root
Korzeń kudzu stosowany był od tysięcy lat. Używano go jeszcze wtedy, gdy nie zdawano sobie sprawy z jego niesamowitych właściwości. Wykorzystywany był przede wszystkim jako aromatyczna przyprawa, szczególnie chętnie dodawana do zup. Korzeń kudzu jest dosyć mączny, dlatego świetnie nadawał się jako substytut mąki i tak był początkowo wykorzystywany – jako zagęszczacz do dań płynnych. Z biegiem czasu kudzu root stał się także składnikiem wielu mikstur leczniczych, które miały wzmacniać organizm i niwelować choroby. Korzeń kudzu bogaty jest nie tylko w substancje wzmagające uczucie szczęścia i przyjemności, ale także posiada znaczną ilość mikro i makroelementów.
Korzeń kudzu cena – czy jest wysoka?
Choć kudzu jest gatunkiem ekspansywnym i łatwo rozprzestrzeniającym się, to liczne starania w celu wyplenienia go z wielu obszarów Ameryki Północnej przyniosły wymierny skutek. Dziś porasta on głównie Azję oraz rejon Kaukazu. Stamtąd się go czerpie i rozprowadza na inne rejony świata w celu konsumpcji. Korzeń kudzu jest rośliną silną, łatwą w hodowaniu, dlatego jego cena nie jest wysoka. Kudzu cena, w zależności od konsystencji, opakowań i sposobu sporządzania, nie powinna przekraczać 30 złotych za 100 gramów suszonych liści.