Jak sprawnie napisać artykuł?

Napisanie nawet krótkiego artykułu, może być problematyczne dla wielu osób. Najczęściej trudności spotykane są już na początku, gdy autor nie wie jak zacząć. Tymczasem szkoły czy uczelnie wymagają przygotowywania wielu pisemnych prac, czasami również do pracy potrzebne jest przygotowanie tekstu na konkretny temat.

Artykuł jak napisać wstęp?

Wstęp jest niezwykle ważny. To w nim należy zawrzeć dokładny temat artykułu oraz nieco przybliżyć tematykę. W mniej formalnych i krótkich artykułach wstęp to jedynie wprowadzenie i może zajmować zaledwie kilka złożonych zdań. Podobną ilość słów powinno się zarezerwować również na zakończenie.

Jak napisać artykuł sprawnie i szybko?

Dobry artykuł jak napisać nie jest trudno, ale należy wcześniej przemyśleć jego układ. Warto stworzyć prosty konspekt, w którym można zapisać wnioski przychodzące do głowy w trakcie pisania tekstu oraz ważniejsze informacje, o których można zapomnieć. Wcześniej nakreślony konspekt pomoże zapominalskim, ale także początkującym osobom.

Rozwinięcie – najtrudniejsza część artykułu?

Artykuł można podzielić na akapity. Dzięki temu tekst zostanie podzielony na mniejsze fragmenty. Pozwala to nie tylko na łatwiejsze czytanie, ale również wprowadzenie do artykułu nowego zagadnienia. Często właśnie to rozwinięcie określane jest najtrudniejszą częścią. Po samym rozwinięciu powinny znaleźć się wnioski. Podział na akapity pozwala również na łatwiejsze odszukanie konkretnego fragmentu w całym artykule.

O czym nie wolno zapomnieć przygotowując artykuł?

Przed napisaniem artykułu warto zapoznać się z innymi źródłami, które poruszają podobną tematykę. Te których fragmenty, czyli cytaty czy parafrazy zostaną użyte w przygotowywanym tekście, należy włączyć do do bibliografii, a do każdego cytatu oraz parafrazy dodać odpowiedni przypis zgodnie ze standardami pisania prac. Artykuły można uzupełnić również o potrzebne grafiki, na przykład te które obrazują badanie statystyczne jak choćby wykres kołowy.

Pisanie artykułu może nie należeć do ulubionych zadań każdego studenta. Trzeba jednak wiedzieć jak napisać artykuł by był interesujący dla czytelnika, a sam proces pisania nie był zbyt ciężki. Odpowiednie przygotowanie się pozwoli na szybkie i sprawne napisanie tekstu.

Redakcja