Jak samodzielnie przygotować koncentrat barszczu czerwonego?

Tradycyjny barszcz czerwony to nie tylko jedna z najsmaczniejszych potraw kuchni polskiej, ale także prawdziwa skarbnica witamin i składników odżywczych. Barszcz czerwony możemy podawać na wiele sposobów z różnymi dodatkami. Jak przygotować koncentrat barszczu czerwonego, a następnie pyszną zupę z ulubionym dodatkiem?

Koncentrat barszczu czerwonego – jak przygotować?

Przygotowanie koncentratu barszczu czerwonego w domowym zaciszu jest dziecinnie proste. Oczywiście wymaga to nieco pracy i czasu, ale naprawdę warto się w to zaangażować. Głównym składnikiem koncentratu są, rzecz jasna, buraki. Najlepiej wybierać te z ekologicznych upraw.

Przygotowywanie koncentratu polega na ugotowaniu wywaru z buraków, a następnie jego zredukowaniu. Wywar należy gotować z dodatkiem soli i ulubionych przypraw. Tradycyjnie poleca się liść laurowy, ziele angielskie i pieprz. Nie można oczywiście zapomnieć o delikatnym zakwaszeniu koncentratu, na przykład kwaskiem cytrynowym.

Dlaczego warto samodzielnie przygotować koncentrat barszczu?

Sklepowe półki uginają się od gotowych koncentratów barszczu czerwonego. Do wyboru mamy zarówno barszcze w proszku, jak i w płynie. Niekiedy koncentrat występuje w formie gęstej pasty. Jest to zdecydowane ułatwienie i skrócenie czasu gotowania zupy. Warto jednak pamiętać, że takie półprodukty pełne są sztucznych wzmacniaczy i konserwantów.

Buraki to warzywa niezwykle bogate w witaminy z grupy B, witaminę C, mangan oraz kwas foliowy. Z uwagi na wyjątkowo bogate występowanie żelaza w burakach, barszcz czerwony zaleca się osobom cierpiącym na anemie. Warto jednak pamiętać, że tylko barszcz przygotowany z domowego koncentratu będzie mógł dostarczyć organizmowi tych cennych składników odżywczych.

Jak przechowywać koncentrat barszczu czerwonego?

Przygotowanie domowego koncentratu barszczu czerwonego bywa czasochłonne, ale jest to świetna okazja to uzupełnienia swojej spiżarni słoiczkami koncentratu do kolejnego gotowania tej pysznej zupy.

Dobrze spasteryzowane słoiczki z koncentratem można przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu nawet przez kilka miesięcy. Po otwarciu słoiczka, zarówno z koncentratem domowym, jak i tym ze sklepowej półki, produkt należy zużyć możliwie jak najszybciej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vitapol

Redakcja