Groomer jest specjalistą w zakresie pielęgnacji psów. Zajmuje się ich strzyżeniem, stylizacją, obcinaniem pazurów i innymi czynnościami pielęgnacyjnymi. Podstawowym wyposażeniem groomera jest jego stół do pielęgnacji, nazywany stołem groomerskim. Czym powinien się on charakteryzować?
Stół dla groomera – stacjonarny czy przenośny?
Stoły groomerskie są oferowane w dwóch głównych wariantach, a dokładnie jako stoły przeznaczone do użytku stacjonarnego oraz stoły przenośne.
Stacjonarny stół groomerski używany jest w salonie groomera. Najczęściej to stół duży, prostokątny, na przykład o wymiarach 110 x 60 cm. Stosowane są też stacjonarne stoły z okrągłymi, obrotowymi blatami o średnicy 60-70 cm.
Z kolei przenośny stół dla groomera dobrze sprawdza się do użytku przy dojazdach do klientów oraz podczas wystaw. Ma on najczęściej kompaktową, składaną konstrukcję. Może być również wyposażony w koła dla prostszego transportu.
Stoły groomerskie – systemy podnoszenia
Dla łatwiejszej obsługi stół groomerski powinien być wyposażony w system podnoszący, który umożliwia ustawienie blatu na odpowiedniej wysokości.
Stoły groomerskie oferowane są w różnych wariantach pod kątem systemów podnoszenia. Podstawowe modele mają podnoszenie mechaniczne, które ustawia się ręcznie. Bardziej zaawansowane wykorzystują podnoszenie elektryczne, pneumatyczne albo hydrauliczne, które jest wygodniejsze, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z wyższym wydatkiem.
Warto też zwrócić uwagę na to, jaki zakres podnoszenia mają stoły groomerskie. Im jest on szerszy, tym łatwiej można dopasować je do własnych potrzeb i strzyżonego psa.
Wyposażenie stołu groomerskiego – co powinien posiadać?
Dobry stół groomerski powinien być wyposażony w odpowiednie dodatki, aby można było wygodniej z niego korzystać.
Przede wszystkim powinien mieć on wysięgnik groomerski, nazywany również ramieniem albo szubieniczką, który doczepiany jest bo blatu. Do niego doczepia się następnie smycz albo pas groomerski, które służą do przytrzymania psa podczas prowadzenia czynności pielęgnacyjnych.
Także dobry stół dla groomera powinien być wyposażony w antypoślizgowe pokrycie blatu, które jest łatwe w czyszczeniu. Zapobiega ono ślizganiu się zwierząt oraz umożliwia szybkie usunięcie zabrudzeń i dezynfekcję.