Suszone warzywa – moc smaku i aromatu bez konserwantów!

Z warzyw najczęściej korzystamy, gdy są świeże, ale również po poddaniu ich suszeniu są one pyszne i dodatkowo bardzo łatwe w stosowaniu. Jak przeprowadza się suszenie warzyw? Jakie są ich najważniejsze zalety? Do czego można je stosować?

Na czym polega proces suszenia warzyw?


Suszenie uznawane jest za najstarszą metodę konserwowania. Polega ono na usunięciu wody z produktu, na przykład warzywa, co znacznie wydłuża jego trwałość, ponieważ uniemożliwia rozwój drobnoustrojów i zachodzących w nim przemian.

Pierwotnie warzywa suszono z użyciem wiatru i słońca. Obecnie do tego procesu używana jest suszarnia warzyw, czyli duże urządzenie, które pozwala na stworzenie właściwych warunków, by odparować wodę. W suszarniach warzyw panuje podwyższona temperatura, a także stosuje się intensywną wentylację, by odprowadzać parę wodną. Proces jest dzięki temu szybki i efektywny.

Termin jak suszarnia warzyw stosowany jest również do określenia firmy, która zajmuje się przygotowywaniem warzyw suszonych.

Jakie warzywa suszy się najczęściej?


Suszeniu mogą być poddawane różnorodne warzywa i nie tylko, na przykład można suszyć też owoce, zioła, grzyby.

Wśród warzyw najczęściej suszy się pomidory, pietruszkę, marchewkę, buraki, seler, paprykę czy cebulę. Są one oferowane w wielu formach, na przykład są krojone w kostkę, mają postać płatków lub są mielone na proszek.

Suszarnie warzyw oferują również mieszanki warzyw suszonych, na przykład włoszczyznę lub aromatyczne pomidory z czosnkiem.

Do czego można stosować suszone warzywa?


Warzywa suszone mogą być wykorzystane do wielu różnych potraw. Są bardzo łatwe w używaniu i nie zawierają konserwantów. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Można wykorzystać je od razu podczas gotowania, by natychmiast nadać potrawom wyśmienity aromat i bogaty smak. Gdy zamierzamy dodać je do produktów suchych, te w kostce warto wcześniej namoczyć w wodzie.

Suszone warzywa świetnie pasują do zup, dań mięsnych i wegetariańskich oraz wegańskich czy sosów, w których mogą zastąpić kostki rosołowe. Najbardziej uniwersalne zastosowanie ma wtedy suszona włoszczyzna. Z kolei mieszanki zawierające przyprawy jak papryka czy pomidory świetnie nadają się do sosów na zimno i na ciepło, pesto czy past do kanapek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A.

Redakcja