Zbiorniki ibc to obecnie jedne z najczęściej stosowanych pojemników na materiały płynne. Służą one nie tylko do składowania, ale również do transportu przeróżnych substancji: od niebezpiecznych związków chemicznych aż po środki farmaceutyczne czy substancje stosowane w przemyśle spożywczym.
Opis pojemników ibc
Nazwa ibc pochodzi z angielskiego Intermidiate Bulk Container. To najczęściej pojemniki plastikowe 1000l, które są głównie używane w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pojemników plastikowych 1000l w zależności od rodzaju składowanej substancji. Różnią się one rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, konstrukcją ścianek czy systemem zamykania.Najczęściej zbiorniki ibc są wykonane z wysokiej gęstości HDPE, czyli polietylenu, który charakteryzuje się silną odpornością na większość chemikaliów. Materiał ten jest też odporny na pęknięcia i szkodliwe promieniowanie UV oraz bardzo niskie temperatury. Zbiorniki ibc są zazwyczaj zabezpieczone kratą wykonaną ze stali nierdzewnej i są przymocowane do drewnianej palety. Dzięki temu ich przewożenie i przechowywanie jest nie tylko łatwe, ale również bezpieczne.
Zalety pojemników ibc
W zależności od rodzaju substancji dostępne są pojemniki plastikowe 1000l, które posiadają stosowne certyfikaty i atesty zwłaszcza dla produktów spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych. W ofercie znajdują się zbiorniki ibc wykonane z materiału antybakteryjnego, który jest całkowicie bezpieczny dla żywności. Warto podkreślić, że zbiorniki ibc są dostosowane do transportu drogowego i kolejowego. Duża część pojemników ma system zamykania w kształcie litery T pomiędzy bokami i końcami, co gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo podczas układania pojemników w stos. Usprawnia to logistykę i magazynowanie oraz wpływa na koszty operacyjne przedsiębiorstwa.
Aby zapewnić wyjątkową stabilność konstrukcji wiele pojemników ibc 1000l jest wykonanych z podwójną ścianką. Gwarantuje to doskonałą szczelność i szybki proces napełniania. Dwuścienna konstrukcja umożliwia obciążenie jednostkowe nawet do 1500 kg i obciążenie stosu nawet do 8000 kg. Wszystko to sprawia, że proces rozstawienia i złożenia pojemników przebiega znacząco szybciej, co bezpośrednio przekłada się na koszty przedsiębiorstwa.Do niewątpliwych korzyści zbiorników ibc należy również zaliczyć łatwość czyszczenia, prostą obsługę przez jednego operatora i długą gwarancję. Warto podkreślić również aspekt środowiskowy – pojemniki ibc w pełni nadają się do recyklingu.