Ubrania ochronne dla pracowników medycznych

Ubrania ochronne dla pracowników medycznych

Kiedy myślimy o lekarzu, pielęgniarce, weterynarzu czy stomatologu w naszej głowie pojawia się obraz kobiety lub mężczyzny w białym kitlu. Jest to obraz, który przez wiele lat był nam wpajany. Przez filmy, seriale oraz nasze prywatne doświadczenia. Jak to właściwie jest z tymi fartuchami medycznymi? Chronią czy nie? Czy mają być tylko wygodne? Dlaczego lekarze je noszą i dlaczego akurat takie?

Fartuchy ochronne medyczne

Szczególną dbałością o higienę pracy wykazuje się chirurg i wszyscy inni lekarze czy pielęgniarki, które biorą udział w zabiegach czy operacjach. Do codziennej pracy muszą oni zakładać odzież ochronną, czyli fartuchy chirurgiczne oraz fartuchy medyczne wysokiej jakości. Mogłoby się wydawać to oczywistością narzuconą przez urzędy typu sanepid, jednak w największej mierze chodzi o higienę oraz bezpieczeństwo pacjenta oraz lekarza przeprowadzającego operację. Fartuchy medyczne mają w stu procentach być dopasowane pod lekarzy i pielęgniarki. Będą przebywać w nich w pracy przez wiele godzin. Muszą zapewnić im komfort, wygodę oraz swobodę ruchu.

Jak chronią?

Odzież medyczna, w tym fartuchy chirurgiczne są wykonywane ze specjalnych materiałów. Prawdopodobnie nie zobaczymy takich tkanin w sklepach ze zwykłą, codzienną odzieżą. Najbardziej powszechnymi materiałami stosowanymi w branży medycznej są: elanobawełna, spandex czy leocel. Fartuchy ochronne medyczne są z nich zrobione, ponieważ te tekstylia są wysoko odporne na wszelką dezynfekcje, a także na uszkodzenia mechaniczne. Są to dwa czynniki, które nieustannie towarzyszą pracy lekarzy. Te materiały zmniejszają również ryzyko przenoszenia różnego rodzaju bakterii, wirusów, grzybów i drobnoustrojów na swojej powierzchni. Medyczne fartuchy muszą być też mocne i wytrzymałe, ponieważ są przeznaczone do codziennego użytku przez lekarzy i pielęgniarki. Taka ochrona nie służy tylko pacjentowi i lekarzowi podczas wykonywania zabiegu. Jest to również środek ostrożności, aby bakterię i wszystkie groźne substancje nie przedostawały się między oddziałami.

Wygoda pracujących

Dostawcy odzieży medycznej chcą swoimi fartuchami medycznymi zapewnić przede wszystkim komfort pracy służbom zdrowia. Nic nie może krępować ruchów, za bardzo odstawać ani też przylegać do ciała. Tkaniny nie mogą podrażniać, uczulać, ponieważ lekarze spędzają w nich długie godziny. Muszą też być lekkie i łatwe do samodzielnego i szybkiego założenia. Dlatego wiele firm ulepsza stare modele, szukają nowatorskich rozwiązań i powoli odchodzą od masowej produkcji takich samych fartuchów medycznych.

Redakcja