Kora, która często pojawia się w opisach pościeli jako główny materiał wykonania, jest niczym innym jak specjalną odmianą bawełny o wielu korzystnych właściwościach. Charakteryzuje ją specyficzna struktura, dobra wytrzymałość i ciekawy nowoczesny wygląd. Pościel z kory musi być jednak odpowiednio pielęgnowana, jeżeli ma dobrze i długo służyć.
Właściwe pranie
Producent zawsze powinien dokładnie opisać, w jaki sposób można prać jego produkty, więc w celu uzyskania takich informacji wystarczy rzucić okiem na metkę dołączoną do pościeli z kory.
W większości przypadków dopuszcza się pranie w temperaturze od 40 do 60 stopni C. Pralkę należy nastawić na program przeznaczony do prania bawełny, a pościel prać z innymi bawełnianymi wyrobami.
Suszenie
Wyroby wykonane z kory bawełnianej mogą zostać poddane działaniu suszarki bębnowej, o ile oczywiście producent nie ma ku temu żadnych zastrzeżeń. Pościel utworzona z kory bardzo dobrze zniesie nawet intensywne wirowanie i suszenie w bębnowych suszarkach.
Prawdziwa kora jest wytrzymała, trwała i odporna na dziurawienie się oraz inne uszkodzenia. Materiał zwykle dość szybko schnie, więc spokojnie można też pozostawić go do naturalnego wyschnięcia.
Regularne wietrzenie
Każdą pościel, niezależnie od sposobu i materiału wykonania, zawsze warto od czasu do czasu przewietrzyć. Poprzez systematyczne wywieszanie pościeli z kory na świeżym powietrzu usuwa się z jej powierzchni wszystkie niekorzystne organizmy i substancje.
Wietrzenie to najlepszy sposób na utrzymanie pościeli w maksymalnie higienicznym stanie. Wskutek tego procesu zapobiega się namnażaniu się zanieczyszczeń, bakterii i innych drobnoustrojów, które byłyby szczególnie groźne dla dzieci, osób starszych oraz alergików.
Prasowanie
Wyprana i wysuszona pościel z kory może zostać od razu złożona i odłożona na półkę albo też założona na kołdrę i poduszki. W żadnym wypadku nie trzeba jej prasować. Charakterystyczna falowana struktura jest dla kory czymś naturalnym i nie należy próbować tego zmieniać.
Poprzez prasowanie pościeli z kory doprowadza się jedynie do tego, że staje się ona sztywna, lekko twarda i szorstka w dotyku. Naturalna kora nigdy nie będzie idealnie gładka i z tym po prostu trzeba się pogodzić.