Szwy wchłanialne, czyli tzw. biodegradowalne, to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych szwów, które po jakimś czasie trzeba było ściągnąć. Szwy innowacyjne stosuje się obecnie coraz częściej. Rozszerza się także wachlarz zabiegów, po których ten rodzaj nici medycznych jest stosowany. Zasadniczo stosowało się je po zabiegach ginekologicznych i stomatologicznych oraz w chirurgii dziecięcej. Teraz lekarze chętniej sięgają po nici, które spajają się z ludzką tkanką, bo to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Co warto wiedzieć o rozpuszczalnych niciach medycznych?
Szwy wchłanialne – ile czasu potrzeba na ich rozpuszczenie się?
Szwy, które rozpuszczają się w ludzkim ciele, dzielą się na kilka kategorii. Generalnie można powiedzieć, że czas rozpuszczania trwa od kilkunastu dni do nawet wielu miesięcy, w zależności od tego, jaki typ wchłanialnych nici zostanie wybrany. Mogą to być nici rozpuszczające się w bardzo krótkim czasie, w średnim czasie lub dopiero po upływie znacznego okresu. Wszystko zależy od tego, jak rozległa jest rana i jaka jest jej głębokość oraz jak skomplikowany jest dany przypadek medyczny. Szwy mają służyć zabezpieczeniu skóry przed jej rozejściem się oraz przyspieszeniu zabliźnienia się rany, więc dobierane są do indywidualnych potrzeb. Dopóki szwy nie są rozpuszczone, pacjent może odczuwać delikatne ciągnięcie w partiach ciała, gdzie zastosowano szew, lecz z czasem to odczucie zanika i nie czuje się żadnego dyskomfortu.
Szwy rozpuszczalne – czy sprawdzą się po porodzie?
Zdecydowanie jednym z przypadków, gdy szwy rozpuszczalne sprawdzą się najlepiej, jest zaszywanie ran poporodowych. Zdarza się podczas normalnego porodu pęknięcie krocza u kobiety, lecz zazwyczaj chodzi o poród przez cesarskie cięcie, podczas którego nacinane są tkanki brzuszne, aby tą drogą wyciągnąć dziecko. Jest to zatem kwalifikowane jak każdy inny rodzaj operacji. Podbrzusze i drogi rodne kobiety po porodzie potrzebują czasu, by dojść do siebie, dlatego zalecane są nici wchłanialne, żeby niepotrzebnie nie naruszać w połogu tych newralgicznych obszarów. Czasem łączy się nici wchłanialne z nierozpuszczalnymi.
Nici chirurgiczne rozpuszczalne – dlaczego warto je stosować?
Używanie nowej generacji nici medycznych ma uzasadnienie z punktu widzenia wielu czynników. Przede wszystkim, przyspiesza to proces leczenia. Poza tym, Nici chirurgiczne rozpuszczalne są chętniej akceptowane przez pacjentów, którzy boją się ściągania klasycznych szwów. Działa tutaj zatem dodatkowo aspekt psychologiczny, który jest bardzo istotny podczas procesu rekonwalescencji.