Hydepark

Wolny Europejczyku! Wybuduj kościół w świecie islamu…

W krajach Europy istnieje prawie 11 tysięcy meczetów – jest to liczba porównywalna z liczbą meczetów w krajach tradycyjnie muzułmańskich. Tymczasem w Arabii Saudyjskiej chrześcijaństwo jest… nielegalne. Budowa świątyń chrześcijańskich jest więc zakazana przez prawo.

Obowiązujący w Arabii Saudyjskiej wahhabizm jest radykalną odmianą sunnizmu, która prześladuje nawet innych muzułmanów – szyitów. Jak bardzo radykalna to religia?

Dość chyba powiedzieć, że jeden z tamtejszych przywódców religijnych – po tym, jak kilka dni temu spadł w Arabii Saudyjskiej śnieg, co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim – zakazał lepienia bałwanów, gdyż w jego opinii jest to… obraza islamu. A skoro bałwan jest obrazą islamu, to kościół musi być już skrajnie plugawą obelgą.

Przestrzegania surowego prawa szariatu pilnuje w Arabii Saudyjskiej specjalne policja religijna. Jeden z jej funkcjonariuszy zabił w 2008 r. własną siostrę, ponieważ ta przeszła na chrześcijaństwo.

W kraju tym istnieje nawet zakaz zabraniający gromadzenia się na nabożeństwach przebywających tam w gościnie bądź w pracy cudzoziemcom. Nie wszędzie jesteś więc wolny, Europejczyku.

Arabia Saudyjska: kobieta publicznie ścięta mieczem

Mimo iż oficjalnie wszyscy obywatele Arabii Saudyjskiej muszą być muzułmanami, ocenia się, że żyje tam około 1 000 000 katolików. Chrześcijanie spotykają się w domach prywatnych. Cudzoziemcom wolno, po ukazaniu paszportu potwierdzającego brak obywatelstwa Arabii Saudyjskiej, korzystać z kapliczek na terenie ambasad. Obowiązuje zakaz posiadania Biblii i publikacji chrześcijańskich oraz krzyży.