Aktualności

Prywatna ulica w centrum miasta

Co zrobić, jeśli ulica w centrum miasta jest prywatna? Nie wzywać policji.

Ulica Rybnicka w centrum Katowic jest drogą wyjątkową. Nie jest to ulica publiczna, jak większość, lecz prywatna – jej właścicielem jest Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Przy wjeździe na ulicę znajduje się znak informujący o tym, że parkowanie na niej karane jest grzywną w wysokości 150 zł. Jednakże samo zauważenie tabliczki wymaga zatrzymania samochodu i wyjścia z niego.

Przekonał się o tym mieszkaniec Rydułtów, który nieopatrzenie zaparkował na pechowej ulicy, a po powrocie do samochodu zauważył blokadę na kole. Ochroniarz firmy kontrolującej ulicę, który pojawił się na miejscu, posiadał jedynie plakietkę z nazwiskiem, nie miał natomiast legitymacji swojej firmy, dlatego też została wezwana policja.

Nie wylegitymowała pracownika ochrony, a zamiast tego wręczyła niezadowolonemu rydułtowianinowi potwierdzenie opłaty. Wściekły mieszkaniec Rydułtów wniósł skargę na nieodpowiednie działanie policji.

Krzysztof Zawała, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Katowicach, przyznaje, że akcja policji została przeprowadzona nieprawidłowo, gdyż firma prywatna nie może zakładać blokad na koła. Najwidoczniej w Polsce nadal aktualne są słowa: „Umiesz liczyć? Licz na siebie”.

Kwiatowy